Citizens, Young Citizens, Community Events and Sports - Australia Day

Greater Hume Australia Day Winners                                                       

Australia Day 2021 in Greater Hume was held at the Walbundrie Recreation Ground, Walbundrie, it was a fabulous ceremony, with over 400 people attending.  Some of the highlights were the inspiring addresses given by our Australia Day Ambassador, Anupam Sharma, captains of St Paul’s Lutheran College, Lucy McDonnell and Kelsey Lieschke and Cr Heather Wilton, Mayor, Greater Hume Council. The Australian flag was jointly raised by well-known local Max Webb. Aimee Riley sang Advance Australia Fair and I Am Australian with signing by Lilly Kohlhagen, Riley Kohlhagen, Harry Kohlhagen, Angus Coyle, Oscar Coyle, Hannah Lieschke, Bonnie Lieschke, Ernie Lieschke, Taylor McMaster and Oscar McColl.  Kate Webster from Wiradjuri Country sang the beautiful Ngurra Burra Ferra, a Yorta Yorta song.

Congratulations to all the award nominees and winners who were recognised for their hard work on behalf of the Greater Hume community, and the winners were:

• Citizen of the Year – Murray Jones, Holbrook

• Young Citizen of the Year – joint winners Daniel Hawkins, Lankey’s Creek and Alexandra Toogood, Henty

• Community Event of the Year – Walbundrie Hub

 

School Citizenship Awards:

  • Billabong High School                           Lucy Way          
  • St Paul’s Lutheran College                    Noah Wilson            
  • Brocklesby Public School                      Amelia Severin         
  • Burrumbuttock Public School                Abby-Rose Young         
  • Culcairn Public School                          Ava Smith          
  • Holbrook Public School                         Annabel Pincott
  • St John’s Lutheran School                    Norah Johnston
  • St Joseph’s Primary School                  Riley Turner
  • St Mary MacKillop College                    Timothy Mott
  • St Patrick’s Primary School                   Neve Scholz            
  • St Paul’s Lutheran Primary School        Layla Bahr and Chanelle Cunningham                             
  • Walbundrie Public School                      Angus Coyle         
  • Walla Walla Public School                     Bridgette Le Busque 

 

A special Mayoral Award for Outstanding Achievement was given to Dr Chevalla Janardhen Reddy for outstanding achievement for his contribution to Culcairn and District for over 46 years.

On behalf of the Walbundrie community, Sue Collins presented a special award to Max Webb for the incredible contribution he has made to Walbundrie. Megan Coyle provided the insight into the wonderful Australia Day Walbundrie Mural which was painted by local school children.

Kallee Dubenko and Katarina Stewart, Greater Hume Youth Council representatives outlined to the audience the events planned for 2021 with Greater Hume Youth Council.

The Australia Day celebrations continued with entertainer extraordinaire, Steve Bowen organising various games for the crowd, mostly children to participate in from thong throwing to biscuit eating. Groovy Grins Albury Wodonga was also on board, providing giant games for everyone to enjoy.                                     

A big thank you to:

  • Walbundrie Community for providing a delicious breakfast and morning tea.
  • Morgan Country Car Club, Walla Walla Car Club and Walbundrie Bush Fire Brigade.
  • St John’s Ambulance
  • Australia Day Council of NSW and National Australia Day Council

 

Photos below include:

 

Citizens, Young Citizens, Community Events and Sports in Greater Hume

Year

Title

Recipient

 2021 at Walbundrie Recreation Ground, Walbundrie Citizen of Year  Murray Jones, Holbrook
Young Citizen of Year  Daniel Hawkins, Lankey's Creek and Alexandra Toogood, Henty 
   Community Event of Year Walbundrie Hub 
2020 at Culcairn Recreation Ground, Culcairn  Citizen of Year Bruce Diffey, Henty
 Young Citizen of Year  Madison Doughty, Jindera
 Sports Person/Team of Year  Lucy Grills, Holbrook
 Community Event of Year Walbundrie Cricket Club Pink Stumps and Walla Walla 150th Anniversary Celebrations 

2019 at Walla Walla Sportsground, Walla Walla

Citizen of Year

John Seidel, Walla Walla

Young Citizen of Year

Nathaniel Wenke, Culcairn

Sports Person/Team of Year

no award given

Sports Volunteer of Year

Abby Paton, Morven

Community Event of Year

Henty Streetscape Party and Jindera 150th Celebrations

 




2018 at Jindera Recreation Ground, Jindera


Citizen of Year

Diana Wegener, Walla Walla and Michael Broughan, Henty

Young Citizen of Year

Mitchell O'Keeffe, Culcairn

Sports Person/Team of Year

no award given

Sports Volunteer of Year

no award given

Community Event of Year

Walbundrie Go Fish Day

2017 at Henty Memorial Park, Henty

Citizen of Year

Jeff Grosse, Walla Walla

Young Citizen of Year

Emily Jones, Henty

Sports Award of Year

Julie Barber, Walla Walla (Highly Commended to Nakita Singe, Henty)

Community Event of Year

Walla Walla Swap Meet, Show and Shine

2016 at Wymah Recreation Reserve, Wymah

Citizen of Year

Herbert Simpfendorfer, Walla Walla

Young Citizen of Year

Victoria Ellis, Walla Walla

Sports Award of Year

Craig Wenke, Walla Walla

Community Event of Year

CHACA Morgan Country Car Club and Swap Meet, Jindera and Holbrook Sheep and Wool Fair

2015 at Gerogery Public School Ground, Gerogery

Citizen of Year

Bernard Clark, Henty and Myrna Frohling, Burrumbuttock

Young Citizen of Year

Laura Kane, Henty

Sports Award of Year

Ruth Kotzur, Walla Walla

Community Event of Year

Holbrook Equine Centre B & S Ball

2014 at Burrumbuttock Recreation Ground, Burrumbuttock

Citizen of Year

Alwyn Collins - Walbundrie

Young Citizen of Year

Carrington Melbourne - Holbrook

Sports Award of Year

Jeremy Finlayson - Culcairn

Community Event of Year

Culcairn Classic Car Club Show and Shine, Swap Meet and Market - Culcairn

2013 at Walbundrie Recreation Ground, Walbundrie

Citizen of Year

Nancy Lee - Culcairn

Young Citizen of Year

Jessica Kotzur - Walla Walla

Sports Award of Year

Alyssa Savill - Holbrook

Community Event of Year

Blessing of the Bonnets, Henty

2012 at Woomargama Hall, Woomargama

Citizen of Year

Elmore Stoll - Culcairn

Young Citizen of Year

No award given

Sports Award of Year

Molly Dowling - Holbrook

Community Event of Year

100th Walbundrie Agricultural Show

2011 at Jindera Recreation Ground, Jindera

Citizen of Year

John Jacob - Walla Walla

Young Citizen of Year

Klara Glaw - Jindera

Sports Award of Year

Ashley Lindner - Burrumbuttock

Community Event of Year

Walla Walla 125th Anniversary Celebration

2010 at Jubilee Park, Culcairn

Citizen of Year

Heather Johnson - Morven

Young Citizen of Year

Steven Taylor - Holbrook

Sports Award of Year

Trevor Merkel - Walla Walla

Community Event of Year

Jindera Drought Relief Program through Rural Care Link and Jindera Swimming Pool Committee Bush Fire Appeal.

2009 at Morgan's Lookout, Walla Walla

Citizen of Year

Lois Dunchue - Jindera

Young Citizen of Year

No award given

Sports Award of Year

Trevor Smith - Culairn

Community Event of Year

Culcairn's 125th Birthday Celebrations Festival

2008 at Memorial Park, Henty

Citizen of Year

Mervyn Wegener - Walla Walla

Young Citizen of Year

Samantha Jones - Henty

Sports Award of Year

Brian Frana - Holbrook

Community Event of Year

Burrumbuttock Village Festival

2007 at Brocklesby Hall, Brocklesby

Citizen of Year

Joan Schilg - Brocklesby

Young Citizen of Year

Katherine Bowler - Holbrook

Sports Award of Year

Peter Waite - Holbrook

Community Event of Year

Walbundrie Show

2006 at Ten Mile Creek, Holbrook

Citizen of Year

Diane McElwaine - Culcairn

Young Citizen of Year

Serena Kent - Culcairn

Sports Award of Year

No award given

Community Event of Year

Commander Holbrook Cup Race Meeting and Walla Walla Lions Heritage Festival

 

Citizens and Young Citizens of Year from former Shires (1994 - 2005)

 

Year Award Culcairn Shire Council Holbrook Shire Council Hume Shire Council
2005 Citizen of Year Elanor Kreutzberger Beth Bender Fe Colman

Young Citizen of Year John Feltrin n/a Madeline Plunkett
2004 Citizen of Year Maxwell Davidson (Dec) Annette White Graham Beesley

Young Citizen of Year Alison Seidel n/a Matthew Gardiner
2003 Citizen of Year Gina McMillan (Dec) Dr A Lakshmanan Stuart Dye

Young Citizen of Year Michelle Burns (nee Wilson) n/a

Allen & Christopher Chang

2002 Citizen of Year Leslie Dale Toby Liersch Leo & Cath Lillyman

Young Citizen of Year Jayden Kotzur n/a David Rollason
2001 Citizen of Year Maxwell Webb Bev Geddes Jenny O’Neill

Young Citizen of Year Elizabeth Clancy n/a Natalie Walker
2000 Citizen of Year Yvonne Booth Sheila McKinnon (Dec’d) Darryl Jacob

Young Citizen of Year Joanna Bedggood n/a Anna Mensinga
1999 Citizen of Year Noel Wood Arthur Larcombe Ron Wilkins

Young Citizen of Year James Whale n/a Kate Jarick
1998 Citizen of Year Milton Taylor OBE Ann & Ray Hosken Rebecca May

Young Citizen of Year Kimberley Meyer n/a Sandie McKoy & Sarah Wicks
1997 Citizen of Year Gill Bahr Jack Daniel (Dec’d) Fr Robert Murphy

Young Citizen of Year Alexander Morison n/a Isabel Seidel
1996 Citizen of Year Thomas Fowler Father Bert Stanley (Dec’d) Rhonda Burns & Sheryl Pitman

Young Citizen of Year Melissa Knight n/a Anne-Maree Quinn
1995 Citizen of Year Bruno Biti Margaret Geddes Greg Rooney

Young Citizen of Year Renee Schilg n/a Susan Nesbitt
1994 Citizen of Year David Watson Roger Geddes Margary Wehner

Young Citizen of Year Kylie Simpendorfer n/a Debra Clarke